Čerstvá vôňa prírody


Abies alba MILL. (jedľa biela), Angl: European silver, Nem: Weisstanne

 

 

 

 Abies alba Mill. jedla biela
Štíhly strom s úzkou tupo kužeľovitou, neskôr valcovitou korunou. Je vysoký 30 až 50 (65) m, kmeň má priemer až 1,5 m. V mladosti má hladkú bielosivú kôru, ktorá sa vekom mení v hnedosivú rozpraskanú borku. Mladé konáriky sú sivé, chlpaté. Koncové púčiky sú hnedé, živičnaté. Ihlice sú hrebeňovité usporiadané, dlhé 18 až 30 mm a široké 2 mm. Majú vykrojený hrot. Líce ihlíc je tmavozelené, lesklé, na rube sú dva biele pásy prieduchov. Šišky sú valcovité, vysoké 1 00—l 80 a široké 30 až 50 mm. Podporné šupiny mierne vyčnievajú a sú späť zahnuté. Jedla biela rastie v pohoriach južnej a strednej Európy, kde patrí medzi významné hospodárske dreviny. Vyžaduje si hlboké vlhké pôdy bohaté na živiny a vysokú vzdušnú vlhkosť. Je indikátorom znečisteného ovzdušia, v imisných oblastiach hynie. V silných zimách namŕza. Ako parkový strom v súčasnom období má len obmedzené použitie.

JEDĹA BIELA – Abies alba

Výška: Dorastá do 55m, ale obyčajne menej Vždyzeleny strom. Vysoký strom s kuželovitou, pravidelnou, v staršom veku valcovitou korunou. Kôra hladká, tmavosivá, vekom puká a borka sa odlupuje v štvorcových častiach. Mladé konáre chlpaté, bočné trocha lesklé. Ihlice rastú na konárikoch v dvoch radoch hrebenovite stlačene, vrchné o niečo kratšie. Sú pomerne krátke, max 3cm, na konci tupé, ohybné, na spodnej strane s dvoma svetlými pásmi. Samičie šišky asi 10cm dlhé, rastú na vrchných častiach horných vetiev starších stromov, su vzpriamené, najprv zelené a neskôr oranžovohnedé.

Opis:

 

Rozšírenie a stanovište: Strom pôvodný vo väčšine strednej a južnej Europy. Dôležitý lesný strom. Pestuje sa aj inde. Tvorí porasty spolu s bukom, borovicou a smrekom v nadmorskej výške 400-900 m, na čerstvých, chladnejších a hlbších pôdach.